Published on: 2025-07-04 08:34:00
The standard knock, of course, is that meal kits are expensive: anywhere from $7 to $14 a portion, less than a restaurant meal but more than most food budgets. So I set an experiment for myself. Armed only with meal kit recipe cards, I went to my local grocery store to see if I could make the meals for less. Reader, it wasn't easy. In fact, I mostly failed. For the sake of science, I bought everything at the store that the meal kit provided in the box, including rice or “Italian herb seasoning,
Keywords: bought kit meal rice store
Find related items on AmazonPublished on: 2025-07-26 04:44:02
Today is the day: Microsoft has formally shuttered the Skype app and service after announcing in February that Skype was being axed in favor of Microsoft Teams, the company's Slack competitor. The Skype apps have all been advertising the end of the service and pointing users to Teams for weeks now. As of today, if you open the app or navigate to the Skype site, you'll be directed to use Teams instead. The last active vestige of Skype is the Skype Dial Pad, which Skype subscribers and members wi
Keywords: app bought microsoft skype teams
Find related items on AmazonGo K’awiil is a project by nerdhub.co that curates technology news from a variety of trusted sources. We built this site because, although news aggregation is incredibly useful, many platforms are cluttered with intrusive ads and heavy JavaScript that can make mobile browsing a hassle. By hand-selecting our favorite tech news outlets, we’ve created a cleaner, more mobile-friendly experience.
Your privacy is important to us. Go K’awiil does not use analytics tools such as Facebook Pixel or Google Analytics. The only tracking occurs through affiliate links to amazon.com, which are tagged with our Amazon affiliate code, helping us earn a small commission.
We are not currently offering ad space. However, if you’re interested in advertising with us, please get in touch at [email protected] and we’ll be happy to review your submission.